Lek Clotrimazolum może występować aż w trzech różnorodnych formach: dostępny jest on w postaci maści/kremów, tabletek i płynu. Każdy z tych rodzajów ma swoje zastosowanie i uskutecznia leczenie poszczególnych zakażeń grzybicznych.
W zależności od zastosowanego rodzaju leku, inny jest sposób jego przyjmowania. Maść należy nakładać miejscowo na czystą i suchą skórę. Miejsca powinno smarować się od dwóch do czterech razy dziennie cienką warstwą kremu/maści. Leczenie zakażeń grzybicznych skóry powinno trwać minimum 4 tygodnie, a leczenie zakażeń grzybicznych błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych – od tygodnia do dwóch. Podobnie działa płyn – także powinno się stosować go miejscowo na skórę, na której występują zmiany chorobowe. Kilka kropli płynu Clotrimazolum należy wcierać od 2 do maksymalnie 3 razy na dobę przez co najmniej miesiąc.
Tabletki z kolei należy stosować dopochwowo i aplikować je na noc. Tabletkę wprowadza się głęboko do pochwy przy użyciu aplikatora. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz, a leczenie powinno być zakończone przed menstruacją, bowiem przerwanie leczenia na czas miesiączkowania i podjęcie go na nowo po okresie krwawienia może sprawić, że leczenie grzybicy będzie nieskuteczne. Przed zastosowaniem preparatu zaleca się wykonać badanie mikrobiologiczne w celu określenia gatunków chorobotwórczych drobnoustrojów, które zaatakowały drogi rodne pacjenta. Wskazane jest równoczesne leczenie partnera osoby zainfekowanej w celu uniknięcia wzajemnego zarażania się.