Rodzaje leków

Lek Clotrimazolum może występować aż w trzech różnorodnych formach: dostępny jest on w postaci maści/kremów, tabletek i płynu. Każdy z tych rodzajów ma swoje zastosowanie i uskutecznia leczenie poszczególnych zakażeń grzybicznych.

  • Maść/krem – świetnie sprawdza się przy leczeniu grzybic skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg wywołanych przez dermatofity, łupieżu pstrego, wywołanego przez Malassezia furfur, zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego oraz w leczeniu grzybicznego zapalenia spojówki, rogówki, gruczołu łzowego czy brzegów powiek.
  • Płyn – idealnie nadaje się do leczenia grzybiczych zakażeń skóry, wywołanych przez dermatofity oraz drożdżaki. Clotrimazolum w płynie nadaje się także do przeciwdziałania łupieżowi pstremu oraz grzybicy wałów paznokciowych.
  • Tabletki dopochwowe – szybko i skutecznie pomogą w przypadku zakażenia sromu i pochwy, wywołanego przez drożdżaki.

Antybiotyki pomocne w leczeniu grzybic (działanie podobne do clotrimazolum), możesz nabyć bez recepty. Kliknij w obrazke poniżej, aby przejść do apteki i dowiedzieć się więcej.

metronidazol-opis

W zależności od zastosowanego rodzaju leku, inny jest sposób jego przyjmowania. Maść należy nakładać miejscowo na czystą i suchą skórę. Miejsca powinno smarować się od dwóch do czterech razy dziennie cienką warstwą kremu/maści. Leczenie zakażeń grzybicznych skóry powinno trwać minimum 4 tygodnie, a leczenie zakażeń grzybicznych błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych – od tygodnia do dwóch. Podobnie działa płyn – także powinno się stosować go miejscowo na skórę, na której występują zmiany chorobowe. Kilka kropli płynu Clotrimazolum należy wcierać od 2 do maksymalnie 3 razy na dobę przez co najmniej miesiąc.

Tabletki z kolei należy stosować dopochwowo i aplikować je na noc. Tabletkę wprowadza się głęboko do pochwy przy użyciu aplikatora. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz, a leczenie powinno być zakończone przed menstruacją, bowiem przerwanie leczenia na czas miesiączkowania i podjęcie go na nowo po okresie krwawienia może sprawić, że leczenie grzybicy będzie nieskuteczne. Przed zastosowaniem preparatu zaleca się wykonać badanie mikrobiologiczne w celu określenia gatunków chorobotwórczych drobnoustrojów, które zaatakowały drogi rodne pacjenta. Wskazane jest równoczesne leczenie partnera osoby zainfekowanej w celu uniknięcia wzajemnego zarażania się.